Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

if the ones digit of a numbers greater than 1 is 0, what factor or factors must that number have?
Water boils when its vapor pressure becomes equal to _________ pressure.
Binary fission is the most common form of reproduction in _____.
How does the geographic distribution of organisms support the theory of evolution?
What other property of the object increases as well?
A coelom is _____. a. an arrangement of organs b. a cavity filled with fluid c. layers of tissue d. an inner lining of tissue
I have to solve for b but I can't figure it out
How did the Arabs build a successful empire?
Do the technical changes of today have the same kind of impact on daily life as the changes of the early 1800s?
three times a number is 42. What is the number?