steventapsoba59 steventapsoba59
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Nina goes to the neighborhood store to buy 14 rolls of toilet paper. If she spent $20.02 in all for her purchase, how much does one roll of toilet paper cost?

Respuesta :

Pizzaunicorn48
Pizzaunicorn48 Pizzaunicorn48
  • 01-09-2020

Answer:

Each roll is $1.43.

Step-by-step explanation:

20.02 ÷ 14 = 1.43.

1.43 × 14 = 20.02.

Answer Link

Otras preguntas

How many electrons are in the outermost energy shell of a calcium atom?
What are the formulas for each of the following: speed, distance, time?
cuánto equivale 4/8 en 640
write a unit rate for the situation. round to the nearest hundredth if necessary traveling 216 miles in 5 hours
divide. draw a number line or use fraction strips. 3÷1/2=
give an example of a trait that is controlled by more then one gene
Which statement best describes the power of government provided by the articles of confederation? A) The national government held most of the power. B) Congre
Upright rows are a shoulder exercise. True or False?
Which location was the processing point for immigrants who arrived on the East Coast?
Which countries had no imperialistic (empire-building) motives for entering World War II? United States Great Britain Russia Germany