meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE LOOK AT PHOTO! WHOEVER ANSWERS CORRECTLY I WILL MARK BRAINIEST!
I need help in this assignment
You reach into a jar of money, and select a single bill at random to keep. There are 9 five-dollar bills, 6 ten-dollar bills, and 4 twenty-dollar bills in the j
HELP ASAP EVEN IF YOU JUST ANSWER 1 OF THEM YOU GET BRAINLIEST
4. Una planta de conservas cuenta con una máquina que tiene un costo fijo de 1 900 y un costo de producción de S/. 1,50 por conserva, dicha planta distribuye al
Line p has an equation of y=-8x+6. Line q, which is perpendicular to line p, includes the point (2,–2). What is the equation of line q?Write the equation in slo
thousands of people develop lung cancer from second-hand exposure to cigarette smoke. this is an example of
Escoge el artículo y adjetivo correcto de la siguiente palabra: 1. _____ amigos 2. ______ 1. Muchas Muchos Mucho Mucha Simpáticos Simpático Simpáticas Simpática
please help me wit these 2
Is this “assonance” with the vowel i