SecretUserXx
SecretUserXx SecretUserXx
  • 03-08-2020
  • Mathematics
contestada

four pencils and a ruler cost $1. six pencils and three rulers cost $2.10. find the cost of three pencils and thirteen rulers.​

Respuesta :

Leora03
Leora03 Leora03
  • 07-08-2020

Answer:

$ 5.65

Step-by-step explanation:

let the cost of a pencil and a ruler be $p and $r respectively.

4p +r= 1 -----(1)

6p +3r= 2.10

divide by 3 throughout:

2p +r= 0.70 -----(2)

Q: 3p +13r= ?

(1) -(2):

(4p +r) -(2p +r)= 1 -0.70

4p +r -2p -r= 0.30 (expand)

2p= 0.30 (simplify)

p= 0.30 ÷2 (÷2 on both sides)

p= 0.15

subst. into (1):

4(0.15) +r= 1

r +0.60= 1

r= 1 -0.60

r= 0.40

cost of three pencils and thirteen rulers

= 3p + 13r

= 3(0.15) + 13(0.40)

= 0.45 + 5.20

= $5.65

Answer Link

Otras preguntas

I have no idea how to solve a or b without a calculator
what is the we speak in French ​
Prepare an extensive Comparison Table of Energy Resources used in India. (Include conventional, non conventional, potential and stock resources)
Select the correct pairs of triangles. The measures of two angles of pairs of triangles are given. Which pairs of triangles are similar? Triangle 1: 55°, 45° Tr
I NEED HELPPO NOWWW PLEASEEE!!
Babur defeated __________ in the year 1528 CE.
After hydroxide chemical hair relaxers break disulfide bonds what do they convert them to?
Which Stax artist wrote many of his hit songs, including "Respect," which was later recorded by Aretha Franklin
Subject verb agreement “This pair of scissors _______ blunt”
20 years ago a top of the line video game console cost $500 if the inflation rate is 5% compounded continuously how much would that same console cost today?