bubble254 bubble254
  • 05-09-2016
  • Mathematics
contestada

Sarah bought a 24-ounce can of tomato sauce for $8.40 what is the unit price per ounce?

Respuesta :

CelaenaSardothien
CelaenaSardothien CelaenaSardothien
  • 05-09-2016
8.40/24= 0.35 The unit price per ounce would be 0.35 or 35 cents
Answer Link

Otras preguntas

If the velocity of the car is 39 m/s, then how long does it take the car to travel 400m?
Which is NOT one of the time zones in the continental United States?
(7. Divide 124 by 4: The quotient is The remainder is
Help! 3 Questions!!! 7th grade​
Which number has 91 tens and 12 ones?
Which of the following elements is considered to be a non-metal?
what part of speech is MANY in "Many of these items are on sale"​
Find the value of f(x). When the x. = 0
sam can make 15 pizzas in two in a half hours . How many pizzas can sam make in just one hour?
Which ordered pair is a solution of the equation y-3=5(x-2)