gaboharose gaboharose
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

camille has 18.90 to spend on groceries. after buying 10 grapefruits she had 3.90 left. if each grapefruit costs the same amount. what is the price of one grapefruit

Respuesta :

takotakuna2003
takotakuna2003 takotakuna2003
  • 03-06-2020

Answer:

1.5

Step-by-step explanation:

18.90-10x=3.90

10x=15

x=1.5

Answer Link

Otras preguntas

which of the following would not make a good insulator* rubber*plastic*wood*metal
what type of reaction produces a metal from its metal oxide
Hinge Joints-These jointscan only move in one direction, like a door hinge. One bone works against another. Movement is back and forth on one plane.Examples:___
What happens at a conservative plate boundary? Someone please help me in this because I have test today. Aswell please don't copy it from the internet.
does gas have as definite or indefinite volume
How many corners are in a rectangle and how many flat faces
If a+b=6 and a-b = 4, what is the value of 2a + 3b?
If (x − 2)^2=49, then x could be ?
what is 89 divided by 6 in long divison
when the Lenape hunted