jaydensquires23
jaydensquires23 jaydensquires23
  • 14-05-2020
  • Mathematics
contestada

help please quick 29 points please answer

help please quick 29 points please answer class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-05-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

It costs $7 for 1 baseball and Mrs.Weeks is buying 36 baseballs, that would be: $7 X 36 = $252

It costs $5 for 1 softball and Mrs.Weeks is buying 24 softballs that would be:

$5 X 24 = $120

$252 + $120 = $372 for the baseballs and softballs

Mrs.Weeks gives the cashier four $100 bills that is $400 dollars.

so $400 - $372 = $28 (Mrs.Weeks change)

Answer Link

Otras preguntas

Living things come from nonliving things. True or False
What is the solution of log3x + 4125 = 3?
What is the molality of sodium chloride in solution that is 13.0% by mass sodium chloride and that has a density of 1.10 g/ml?
An item is regularly priced at $40. Josh bought it on sale for 5% off the regular price. How much did Josh pay?
Hannah and Stacy were given a 120 question test to complete over the summer. Hannah completed 25% Stacy completed 40% How many questions did they answer?
why did wiesel write the book night how it connect with readers and who should read the book and why?
Which statement describes acids? A) acid dissolves in water to produce a solution that taste bitter B) acid dissolves in water to produce a solution that react
Answer please.I really need this!!!
72 is 60% of what number? Enter your answer in the box.
What is the area of this polygon? A. 28.5 units^2 B. 34.5 units^2 C. 37.5 units^2 D. 40.5 units^2