ttamiia ttamiia
  • 14-05-2020
  • Physics
contestada

At a grocery store, 20 fl oz of brand A vitamin
water is sold for $0.95. What is the unit price of
the vitamin water per ounce, to the nearest cents?

Respuesta :

RoxanneUwU
RoxanneUwU RoxanneUwU
  • 14-05-2020

Answer:

0.05 cents per fl oz

Explanation:

0.95 divided by 20

0.0475 to the nearest cent 0.05

Answer Link

Otras preguntas

The whole is 8. One part is 8. What is the other part? Tell how you know.
write all the numbers that round to 240
what does a graph with no trend show about the variables
Which statement about the Revolutionary War is correct? a. The Continental Army was better trained and more disciplined than the British army. b. The American
7*h =14/33 what is h
13.5 divided by 0.03
At the same time a 32-foot water tower casts a 14-foot shadow , a nearby light posts a casts a 7-foot shadow. How tall is the light post? a. 7 ft b. 12 ft c.
What is The range of 56,-35
why is 24 a more convenient choice than 23 or 25
According to the declaration of independence, what are the three most basic rights?