Harruwvkskzbbzx
Harruwvkskzbbzx Harruwvkskzbbzx
  • 14-05-2020
  • Mathematics
contestada

The table shows cups of coffee sold by a coffee shop and the total cost. What is the price per cup of coffee?

The table shows cups of coffee sold by a coffee shop and the total cost What is the price per cup of coffee class=

Respuesta :

0974809
0974809 0974809
  • 14-05-2020

Answer:

c

because if you divide the numbers by the cost and the numbers of cups sold

Step-by-step explanation:

Answer Link
livyej livyej
  • 14-05-2020

Answer:

$1.50 per cup

Step-by-step explanation:

75 divided by 50= 1.50

40 divided by 60= 1.50

30 divided by 20=1.50

Answer Link

Otras preguntas

the speaker uses structure and figurative language to conclude his speech effectively. “having different abilities does not make my hopes and dreams less import
select the pronoun that best completes the sentence. now that i am cured, _____ seems great! everything somebody which whom
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate chips for $3.32
Leota is having some friends over and is buying some drinks. She buys a 10 pack of canned soda for $3.00. What is the unit rate for the soda in = $/can? plz
A change of color is a sign that a chemical reaction is taking place. please select the best answer from the choices provided t f
Introduction of a drug directly into the respiratory tract is a form of
Describe the process that ice on Mount Everest goes through when being heated from 10 degrees Fahrenheit to 305 kelvin
read the following scene: the waves crashed into the rocks, encroaching on the little house. mary and her mother huddled together, praying that the storm would
32% of what number is 56
What is the range of 14 and 25