brookeavigil07 brookeavigil07
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen donuts cost $4.20. How much will 1 donut cost?

Four cookies at Subway costs $7. How much would 9 cookies cost at this rate?

Respuesta :

scholar78 scholar78
  • 13-05-2020
$0.35 is the answer yea brainly forcing me to make it at least 20 characters.
Answer Link
kahlia22 kahlia22
  • 13-05-2020
You divide $4.20 by a dozen (12).
This gives you $0.35 per donut

For the next one, you divide $7 by 4 to get the individual price. This gives you $1.75 per cookie, but you still need to multiply it by 9 to get the total price of 9 cookies.
When you multiply 9 by 1.75, your final answer for the second one is $15.75.
Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Round 315 to the nearest ten
plz help.Four sisters bought a present for their father. they received a 10% discount on the original price of the gift. After the discount was taken, each sist
Theo bought these items shoes that cost $19.99 socks that cost $ 4.19, a shirt that costs $ 8.50 and pants that cost $27.75. how can he estimate the total cost
How do you solve 12,324,904 in word form
70,000 ones equal how many ten thousands
H(x)=(x^2)+1 and K(x)=-(x^2)+4. If K(H)=0, what are the roots/solutions? a. ±i√3 b. ±i c. ±2 d. ±1 e. ±1, ±i
negative acceleration & positive acceleration, what are they?
What is 45/60 in simplest form
counterexample angle bisector?
what is 206.047 in word and expanded form?