malieadouglas60 malieadouglas60
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

Block cheese (Hint: 16 ounces = 1 pound) $3.99 per pound = $______ per ounce Question options: a) 2.00 b) 0.25 c) 0.50

Respuesta :

oogaboogey
oogaboogey oogaboogey
  • 06-12-2020

Answer:

B) 0.25 per ounce

Step-by-step explanation:

i hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Explain the difference between currency and bank money. Which institutions in canada are responsible for producing these two types of money? explain fully.
Assuming a periodic inventroy system, the journal entry to record the purchase on account of $1080 of merchandise with freight of $155 prepaid and added to the
Which is a discrete random variable?
Estimate each of these square roots. a) √80 b) √27 c) √110 d) √0.03 e) √0.12
What effect does the issuance of a 2-for-1 stock split have on shares issued and retained earnings?
Given a triangle ABC at points A = (-6, 3) B=(-4,7) C = (-2, 3), and a first transformation of up 2 and right 3, and a second transformation of down 1 and left
The family therapists best known by their investment in spontaneity, creativity and risk taking are?
What is free-fall acceleration toward the sun at the distance of the earth's orbit?
From the consumer’s perspective, the elements of an imc strategy can be viewed as being either.
Describe three challenges associated with migration of data from one ehr product to another.