ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

what is the verb in John is hiding the salty peanuts
Which answer best describes economic skills that were important to the peoples who lived in the woodlands of eastern North America? a. hunting and making war C.
PLEASE HELP QUICKLY AS POSSIBLE THANK YOU :) ​
Using a job site such as Indeed or Monster, locate three job ads for people in your academic major. In each ad, identify references to writing and communication
What were the powers of the assemblies?
Match each motivation in the column on the left with the action it causes
lol i didnt mean to ask a question i was looking for a answer and they finessed me into signing up and i though i was getting the anwer
In literature, what is a subject? ОА. an idea about the work ОВ. a perspective on the work C. a topic of the particular work OD. a statement about the work
Round 43.7575 to the nearest thousandth. a) 43.700 b) 43.758 c) 43.750 d) 43.757
Which two cosmologist hypothesized why the planets sometimes appear to move backward in the sky?