LaxGirl LaxGirl
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELPPPP
Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Which is more expensive and by how much?

Respuesta :

aswan4490
aswan4490 aswan4490
  • 04-05-2020

Answer:

The peanuts are more expensive by 12 dollars because it is only 2 pounds more

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The system of writing used by the Mycenaeans was called _____. Linear A Linear C Linear B Linear J
a box of uncooked spaghetti cost$0.1369 per ounce. how much is the cost to the nearest cent?
what adds to get negative seven and multiplies to get five
please help meeeeee please
which type of molecule is formed from amino acids
What characterizes the present political era that began in 1968?
The percentage of the labor force that is willing and able to work, does not currently have a job, and is actively looking for work is called _____. unemploymen
All of the following structures of the flower are considered male except the a. pollen grains. b. stamen. c. anther. d. stigma.
_____ blood cells bring oxygen to cells and take carbon dioxide away. a. Blue b. White c. Red
What was the name of the Aztec capital that later became Mexico City? a. Tenochtitlan b. Cabrillo c. Cartagena d. Pizarro