misalvarez100 misalvarez100
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

María bought five apples for 20 cents each, she also bought three pounds of bananas for 25 cents per pound. How much did she spend ?

Respuesta :

sdkircee10 sdkircee10
  • 04-05-2020

Answer:

She spend $2.00.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A jewelry artist is selling necklaces at an art fair. It costs $135 to rent a booth at the fair. The cost of materials for each necklace is $4.50. The artist is
Which statement best explains why the couple is in a healthy relationship?
Please help:( I would really appreciate it
Deborah has two cats. The cats eat a total of 1 1/6 cups of cat food each day. One cat eats 1/3 twice a day. If he eats twice a day how much does the other eat
There are 8 streets to be named after 8 tree types. Ash, Birch, Elm, Fir, Maple, Pine, Spruce, and Willow. A city planner randomly selects the street names from
A 29 ft board is cut into three pieces at a sawmill. The second piece is 3 ft longer than the first, and the third piece is 2 ft longer than the second. What ar
4. There were 123 adults and twice as many children at a funfair. Halfway, an equalnumber of adults and children left the funfair. In the end, the number of chi
Later, the clowns transform rectangle JKMN into a congruent image with the verticesJ'(8,-3), K' (3,-3), M' (3,-6), N (8,-6).Which transformation description wo
you’re having dinner at a restaurant that serves 5 kinds of pasta (spaghetti, bow ties, fettuccine, ravioli, and macaroni) in 4 different flavors (tomato sauce,
g(x)=(x2+4x-12)(x-3)