rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

5(4x-1)-2x=31 what does x equal
Examine the resistor network. The answers to each of the questions can be either "none" or the numbers of one or more resistors. Which resistors are connected i
on 2 Storytelling Devices Which of the following is the BEST definition of an "act" in a play? Select one: An individual piece of dialogue within a play The lar
Assume that demand increases by 1 percent, the absolute value of price elasticity of demand is 1.0, and price elasticity of supply is 1.0. What is the percentag
How old was Louis XVI when he got married?
In order to build a skyscraper Builders, Inc. hires 400 construction workers and 50 managers. Builders, Inc. represents A entrepreneurship B land C capital D la
Determine the value of g-1(4).help with this plz​
What does the following passage most strongly show about the fathers perspective of his daughter
Which type of cryptographic algorithm takes an input string of any length, and returns a string of any requested variable length?
1/16,16/100,1/6,1/3 which is equivalent to this decimal 0.16 (6 repeating)?