lavaazad364
lavaazad364 lavaazad364
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

I don’t know how to do the calculations!!!


Show steps please

I dont know how to do the calculations Show steps please class=

Respuesta :

thebeautifullegend
thebeautifullegend thebeautifullegend
  • 02-05-2020

Answer:

6-yard piece of rope for 60.12 is the better buy

Step-by-step explanation:

Step 1:

Each yard has 3 feet.

 6     x     3              =18

yds     ft per yds      total yards

Step 2:

Divide the cost by the feet

60.12 / 18 = 3.34     So that is $3.34 per foot

58.52/ 11 = 5.32      So that is $5.32 per foot.

Clearly, the top choice is correct.

Answer Link

Otras preguntas

if a cheetah runs 10 meters north and then 12 meters south for 10 seconds what is the cheetah's velocity ?
can someone give me an example on how to graoh and equation like these plz asap thanks
What integer is equivalent
|n-3|=5 solve for n and graph the solution set
when you work more than 40 hours a week you are paid time and a half. if you earn $5.50 an hour for regular time how will you earn for one hour of overtime
What are the differences between density-independent and density-dependent limiting factors?
What happens to water molecules in the light reactions
what Is the square root of 9
I need help with my comparison essay on pink starbursts and mr.good bar. Everyone has their favorite types of candy; some may like sweet and sour while others s
Hydrogen bonds can form between regions of polar molecules that are a) nonpolar. c) negatively charged. b) uncharged (neutral). d) oppositely charged.