Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

What is the phenotypic ratio that can be used as a hypothesis for a heterozygous dihybrid cross?
When a nation's trading ability declines: answers : a.it often resorts to raiding. b.people blame the leaders. c.it is because it becomes overconfident and a
Does every line have an infinite number of lines that are parallel to it
Which three lengths could be the lengths of the sides of a triangle? 9 cm, 15 cm, 22 cm 21 cm, 7 cm, 7 cm 13 cm, 5 cm, 18 cm 8 cm, 23 cm, 11 cm
The area of a rectangular deck can be modeled by f(x) = 2x3 + 30x2 – 6x – 90. If x + 15 represents the width, which expression represents the length?
If you spill an acidic solution on your arm, what should you do
Can someone please help me with this question?
Autonomic nervous system reactivity in humans appears to be ____. a. inherited b. learned c. related to dopamine activity d. psychogenic
Centripetal force on an object in circular motion is always directed in which direction? a. toward the center of the circle b. away from the center of
Modern designers preferred a clean, sparse look. Which 1929 design was inspired by ancient Egyptian folding chairs?