amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the theme for Kruppel Engels
Consider: 2
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!
Tomas and Saturn are partners who share income in the ratio of 3:1. Their capital balances are Br. 40,000 and Br. 60,000 respectively. Income Summary has a c
Consider: 222× −322 = 33 6×922 Do you agree or disagree? _____________ Justify your choice:
convert the following measurment​
Determine the sum of the first n terms of the sequence a, a + d, a + 2d, a + 3d, ... where n represents a natural/counting number, and a and d represent any rea
Complete the following questions. 4 x 5 - (2² - 2) = (18 ÷ 3) (3² - 7) =
Consider: 222× −322 = 33 6×922 Do you agree or disagree? _____________ Justify your choice:
There are x counters in a bag. 14 of the counters are blue. Hassan takes at random 30 counters from the bag. 6 of these 30 counters are blue. Work out an estima