hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

2. What led to the growth of the West AND connected the East and West 2 words)?
1/3 to 2/3 percentage increase or decrease
The ancient Greeks told stories called myths, featuring many gods and goddesses. _______________. Myths helped the Greeks explain the unknown and sometimes teac
y= (1/2)x + cosx on the interval -2 pi ≤ x ≤ 2 pi. use the second derivative test ti find the local extrema of f
A restaurant chain wants to determine customers' opinions on their new menu. Which choice BEST represents a sample? A) 1 out of every 30 customers. B) All cust
Whats the radius of a circle whose equation is x^2+y^2=16
How did Hershey and Chase help build our understanding of genetics? A. They showed that DNA cannot move between cells. B. They showed that DNA carries genetic m
Mgo(s) + h2o(ℓ) ←→ mg(oh)2(aq) if you remove mg(oh)2 from the system, how will the system respond?
What is the arc measure of ABC in degrees?
Jada drank 12 ounces of water from her bottle. This is 60% of the water the bottle holds. How much water does her bottle hold? *Worth 100points