yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

How does inspiration create a ripple effect? Give examples. Each should be a complete paragraph (3-5 sentences).
what part of the ears primary job collects and focuses sound waves​
(5+4) +10=5+(4+10) A. True B. False
Help me ye good people so that I may give brain something
What is the main reason this e-mail is not appropriate for a formal purpose? while the e-mail contains a proper salutation and closing, the language in the body
2) A skier stands at rest and begins to ski downhill with an acceleration of 3.0 m/s² {downhill). What is her displacement after 15.0 seconds?
What are the functions of information technology?
Raya buys a van for £9500 plus VAT at 20% Raya pays a deposit for the van. She then pays the rest of the cost in 12 equal payments of £665 each month. Find the
According to the DiSC, high C's tend to be accurate, precise, and task oriented. 1) True 2) False
Is the god who creates the earth remains the ruler of all common to both judeo christianity and greco roman belief