greyalixia greyalixia
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 6 dollars. Diane buys P pounds. Write an equation to represent the total cost c that Diane pays.

Respuesta :

johnstonj59
johnstonj59 johnstonj59
  • 03-04-2020

Answer:

[tex]C=6P[/tex]

Step-by-step explanation:

Because the cost (c) depends on the pounds (p), we have to multiple the weight by 6, because it is $6 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of log 150
Someone PLEASE help
50 POINTS HELP ALGEBRA 1 QUADRATIC FUNCTIONS
Suppose Aldo borrows $5500 at an interest rate of 9% compounded each year assume that no payments are made on the loan how much money is owed at the end of one
ARE YOU GOOD AT GEOMETRY?? WILLING TO HELP SOMEONE OUT?? NEED EASY POINTS AND BRAINLIEST?? COME RIGHT THIS WAY ALL HELP IS APPRECIATED! ;)
What steps will you take to improve your financial literacy (education )
How was wrestling played then vs now How was Greco style played? How was Free-style played?
In every country, citizens and government leaders must make decisions based on wants and
help please few mins left!
4m2 – 3m6 – 5m4 What is the degree of the polynomial?