gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

Because Congress handles thousands of bills each year, it relies on which of the following options:computer analysis of proposed legislationstaff to tell member
Hormones involved in sexual interest and in the changes of puberty include all of these except:
Emotions are perceived exactly the same way by all people. Please select the best answer from the choices provided T F
what does proportional mean?
How do you think the court's brown ruling was received in the south
Randy is a nursing student. he has been asked to intravenously inject his patient with 10ml of an isotonic preparation. mistakenly, he injects his patient wit
During the french and indian war, how did the quakers uphold their principles
Dana receives the writing prompt below. Write an informative essay about the first woman in Greek mythology, Pandora. Summarize her myth and explain the impact
how did the U.S try to strengthen its ties with latin american counties in the 1800s
PLEASE HELP I NEED THIS NOW!!!!!! A student studying architecture must already have a bachelor’s degree in order to begin studying for an associate’s degree. se