johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

What is the answer for this problem?
4/15 + 1/2 what is a reasonable estimate.
According to the exercise principle of balance, a workout should __________. A. address all components of fitness B. focus on balance and coordination C. target
A bag contains 12 different colors of marbles. Which model could be used to simulate randomly selecting a certain color of marble? Each color is equally likely
What is the area of a circle with a diameter of 12? A. 12 B.6 C. 36 D. 24
How is carbon within the hydrosphere?
solve[tex](5xy) {}^{ - 4} \: \: \: \: \: if \: x \: = 3 \: and \: y = 2[/tex]pls I need it thank you​
HELP PLSSSSSSSSSSSSSS
In which type of location is earthquake risk the greatest?
help please will mark brainleist question in picture