scotttaylar25 scotttaylar25
  • 13-03-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 6 red pens cost £2.76 what is the price per pen

Respuesta :

amna04352
amna04352 amna04352
  • 13-03-2020

Answer:

$0.46 per pen

Step-by-step explanation:

6 pens : $2.76

1 pen : $x

x/1 = 2.76/6

x = $0.46

Answer Link
smirandahurtado8375 smirandahurtado8375
  • 13-03-2020

Answer:

£0.46.

Step-by-step explanation:

you have to do 2.76/6 which equals 0.46. So £0.46 per pen

Answer Link

Otras preguntas

2 Complete the following paragraphs with suitable verbs. Use either the past simple or past continuous tense. (6) A John Blake was born in London in 1969. He we
how do we differentiate chemical change from physical change ​
In a hospital, 1,250 twins occur in one year? How many sets of twins are likely to be born?
what's the value if x ~ [tex] \tiny{ \sf 4x + 4 = 4}[/tex]​
poverty is looking into a black future . explain.​
At what point do the respiratory system, digestive system and circulatory system crossed paths​
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST AND 5.0 RATING
1,4,7,... upto 10th terms​
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLY AND 5.0 RATING
NEED HELP ENGLISH WILL GIVE BRAINLIEST 6. Write an essay ranking the following three foreign policy concerns in order of importance: Economics Human rights Terr