saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

Math homework help booooooo
A student received a coupon for 11% off the total purchase price at a clothing store. Let c be the original price of the purchase. Use the expression below for
Use the following sentence to answer the question. Opossums are omnivores who eat at night. Which of the following tells what part of the food chain opossums be
Why would it be important for a new nation, like the United States, to have goals such as these? helppppppppppppppppppp
Which of these words is a preposition in this sentence I remembered everything except the keys to my house
Why is sequencing important? in coding
Make a the subject of the formulae 5c = 3b(6a + 2)
4. Use information in the figure below to find M/_ D​
Can i use some help? im really confused on how to show my work and all
Exposing milk to light can reduce its------content