janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

Are these numbers rational or irrational? -7 √10 (square root of 10) √16 (square root of 16) 52% 1.235 1. Rational 2. Irrational​
Which event traditionally takes place on memorial day weekend?.
Make x the subject of the formula. y=(x-4)2+6 p.s the two is square
Type your personal testimony in two forms. Address the first to a hypothetical friend or coworker who is not saved. Address the second to a backslidden Christia
If x=-3 and 2x+5y=-1 what is the value of y?
A manufacturing company has a pay structure based on job descriptions. As the company moves toward customizing production to meet customers' specific needs, it
SOMEBODY PLEASE JUST HELP ME I DON'T KNOW
If a scale factor is less than 1, then your figure gets.
A major difference between European slavery that developed after the fifteenth century and earlier forms of European slavery was:
Find the equation of the line through the points (-2,4) and (3,-5) using point-slope form. Then rewrite the equation in slope-intercept form.