Kenda43 Kenda43
  • 05-02-2020
  • Mathematics
contestada

50 apple's cost $25. How much would 75 apples cost?

Respuesta :

kenlingdad kenlingdad
  • 05-02-2020

Answer:

$37.5

Step-by-step explanation:

(25/50) x 75 = 37.5

$25/50  .... each apple cost $0.5

0.5 x 75 = 37.5

Answer Link

Otras preguntas

Which amendment prohibited states from violating citizens' civil rights? A. First Amendment B. Tenth Amendment C. Twelfth Amendment D. Fourteenth Amendment
simplify {-5p4 z6 u}3 need help
Refined carbohydrates take longer to digest than unrefined carbohydrates. contain the germ and bran of whole grains but not the endosperm. tend to be much lower
Line k has a slope of 2/3. If line m is parallel to line k, then it has a slope of A)-2/3 B)-3/2 C)2/3
De vi attractiva ignis electrici meaning
What was different in perspective painting from italian renaissance and northern renaissance?
Prior to the growth of the labor movement it was not uncommon for employees to have 60-hour workweeks. approximately when was this condition present?
What property is used to transform the equation 3x + 2y + 14 = 32 into 3x + 2y + x – 2y = 32?
Given segregation patterns, many _____ in the united states have limited contact with people of other racial and ethnic backgrounds.
What is the slope of this line?