tameccajack
tameccajack tameccajack
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me. Thanks​

Please help me Thanks class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-02-2020

Answer:

  3.25 +7.25m

Step-by-step explanation:

The cost of membership in Jump Rope Gym can be modeled by ...

  total cost = initial fee + m × (monthly fee)

  j = 6.50 +17.50m

Likewise, the cost for Run Run Run Gym is ...

  r = 9.75 +24.75m

Then the savings by joining the Jump Rope Gym is ...

  r -j = (9.75 +24.75m) -(6.50 +17.50m) = 3.25 -7.25m . . . .savings

Answer Link

Otras preguntas

Please help 15 points What transformations change the graph of fix) to the graph of g(x)? fx=x^2;g(x)=(x+7)^2+9 A. The graph of g(x) is the graph of f(x) tra
Why does the president want to construct a wall?
30 POINTS!!! Find the value of x. (Note: The line passing through the center of the circle is a diameter.) 115 117 121 130
Triangle ABC and DEF are congruent. Find x. 45 50 58 73
Can someone please help me with these questions
Can someone please help me
Match each organ or function with its body system
How many atoms are in the product of the following reaction? 2KClO3 ⇋ 2KCl + 3O2 6 8 5 10
Large Number CalculationsThe US consumes an average of 5.56 million metric tons of bananas per year. There are 314 million people in theUS and there are 1000 kg
The Gilbert family bought airline tickets online. Each ticket cost $186. The Web site also charged a flat fee of $16 for the transaction. The Gilberts were char