100101
100101 100101
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME:

Gala Apples cost $6.00 for 8 lbs. How much for 1 pound?

Respuesta :

annalouise99 annalouise99
  • 14-04-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

6 divided by 8 = 0.75

0.75 times 8 = 6

Answer Link

Otras preguntas

what SI unit would best be used to express the height of your classroom ceiling ?
What is 0.8% written as a decimal
Three individuals form a partnership and agree too divide the profits equally. X invest -9,000 , Y invest 7,000, Z invest 4,000. How much less does X receive if
what is 1/9 of 60 equal
what derived unit is usually used to express the density of liquids?
Propane and oxygen react according to the equation: C₃H₈(g) + 5O₂(g) → 3CO₂(g) + 4H₂O(g). How many grams of water can be produced from the complete combustion o
During the evolution of life on Earth, the photosynthetic organisms initially responsible for raising atmospheric oxygen concentrations from less than 1 percent
Factor the polynomial 6b^2-17b+10
which organism would more closely resemble it's parent,one produced by asexual reproduction,or one produced by sexual reproduction? why?
What military strategy defeated cornwallis at yorktown?