A local pizza shop has a membership program for frequent buyers. The membership costs $5 per month and members get a discounted price of $1.50 per slice of pizza. Evan purchased a membership to this pizza shop. How much would Evan have to pay the pizza shop if he bought 7 slices of pizza this month? What would be the monthly cost for x x slices of pizza? Monthly cost for 7 slices: Monthly cost for x x slices: