Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Help ask anyone have any more answers for the eye level program
Classical economist David Hume observed that as the money supply expanded after gold discoveries it took some time for prices to rise and in the meantime the ec
Let F(x) = x^2 – 15 and G(x)= 4 - x Find (F/G)(–7) =
Which statistic is a measure of how data are dispersed in a population and can be used to give context to larger data sets
What was the Great Upheaval? Question 11 options: A) A mass strike that involved workers from different industries and from across the nation B) It was a larg
If one table and two lamps cost $88, and two tables and three lamps cost $153, how much does a lamp cost?
The Ming dynasty weakened over time.
He asked me How much didyou pay for this book?​ turn it to indirect speech
Discuss the role of the kidney in 1. Regulation of blood pressure. 2. Regulation of ECF volume and electrolytes.
According to ______, market participants immediately change their actions in response to anticipated price-level changes, such that no changes in real output oc