stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Which themes of Charles Dickens's Oliver Twist does this excerpt from the novel touch on?
f(t) = 2(t-1) (t-4) (t + 2) What is the domain off (t)?
What did brunei accomplish as ruler?
If measured at the same moment, the length of a person's shadow varies directly with the height of the person. If a 3 foot child casts a 5 foot shadow, what is
What is the Factor of (x+2)^2
barometers modified to measure the height above the sea level are called​
Two years after U.S. Troops pulled out, the __________________ collapsed and the __________________ invaded South Vietnam. They captured __________________ , th
How can the difference between a covalent bond, a polar covalent bond, and an ionic bond be categorized using the concept of electronegativity?
July average temperature: 78°F,January average temperature: 52°F What is the percentage difference?
Please help! Will mark brainliest! Ella spins two spinners that are each divided into five sections labeled 1-5. How many different combinations can she spin?