inese
inese inese
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Besian bought 6 ice cream cakes for $48 dollars. Write an equation that represents the total cost, y, of x ice creams cakes.

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 01-01-2020

Answer: y = 8x

Step-by-step explanation: please see attachment for explanation

Ver imagen Eduard22sly
Answer Link
arianajoaneily01
arianajoaneily01 arianajoaneily01
  • 18-12-2020

Answer:

y=8x

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Verify that 1 + cot2 x = csc2 x is an identity.
What is an introduction given before a piece of music that is perforned to indicate the tempo
A parking garage charges $3.50 per hour to park. The function rule: c = 3.5h shows how the number of hours h relates to the parking charge c. Graph the function
what is equivalent to 6(p+5)
What was an important role of the Parthians in the Silk Road trade?
How many times does 8 goes into 100
When union leaders negotiate with business management, it is called
Who overthrew the nobles with the support of the common people?
atoms often lose protons but seldom lose or gain electrons
lee is thinking of two Numbers,the product is 18. the quotient is 2