evansdastonewalltell evansdastonewalltell
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

If 3 pieces of candy cost $2.10, how much would 8 pieces cost

Respuesta :

desyfoe desyfoe
  • 03-12-2019

Answer: 5.60

Step-by-step explanation: Divide 2.10 by 3. You get 0.7. Then multiply 0.7 by 8 and you get 5.60.

Answer Link
dabosskayla1 dabosskayla1
  • 03-12-2019

Answer:It would cost $5.60.

Step-by-step explanation:It would be this because one candy bar cost .70 each. So you would multiply .70 by 8 and you would get $5.60.

Answer Link

Otras preguntas

Select the number of the location in which there is an unnecessary comma or a missing comma. By the way,1 Thomas Franks,2 who owns a small construction firm,3
What is the reduced radical form of each expression?
Calculate the accrued interest of the following bond on Feb 15 based on Actual/365 day count conventions provided last coupon was paid on Dec 31. ● ● ● Face val
The sum of three consecutive multiples of 11 is 165. Find these three multiples.​
2 Precizează genul, numărul, cazul, articolul, prepoziția care le pre evidenţiate cu verde.​
305/100 into decimals
what is the lcf of 4 and 5
What is the reduced radical form of each expression?
What shows that Heidi's Grandmother was kind to her?
Do the numbers 2.7,3.6,and 4.5 form a pythagorean triple?