mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

For a given​ voltage, the resistance of a circuit is inversely related to its current. if a circuit has a resistance of 5 ohms and a current of 12 ​amps, what i
virginia beach is 15 kilometers wide and 50 kilometers long . if 2 cm of rain falls on virginia beach. how many cubic meters on virginia beach ? ( convert all u
20. A financial analyst at RMO Manufacturing Corporation has assembled the following data for the last fiscal year. All data is in millions (M). Gross sales $
What is the probability of getting a multiple of 5 on a spinner numbered 1–10?
why is the sea levels rising
What is the explicit formula for this sequence? 2, 10, 50, 250, 1250, …
if there are 12 dogs that sell for $104 and 8 cats that sell for $25. At the end of the day there are 4 dogs left and 5 cats left what's the ratio of sales for
Where are parameters such boot order, processor voltage, motherboard raid, hardware virtualization support, and overclocking configured?
Fill in the blank: _____________________ helped to spread Luther's message among both the peasant and middle classes. a. Knights and missionaries b. Priests
How can a poet use narrative technique to create tension?