marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

Name some ways in which whales differ from fishes
I need an example of a ratio being a rate
Name some ways in which whales differ from fishes
The 9:3:3:1 ratio of the offspring in Gregor Mendel’s dihybrid crosses led him to conclude that _____________________________. 1)some of the alleles were more a
What caribbean countries have refugees come?
An ice cube is placed in a plastic cup on the lab table. Students record the mass of the ice cube and the plastic cup as 5 grams. One hour later the ice cube
What caribbean countries have refugees come?
the product of half my number times my number is 162.what is my twice my number
What are 3 things engineers have developed?
Why doesn't the air run out of oxygen or fill up with carbon dioxide