banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

the smallest variable is "a" if u cannot see it.
ron and lisa share a sum of money .Ron recieves 2/5 of the money .Ron receives $24.a)what fraction of the sum does lisa recieves?b)how many do ron and lisa shar
If an emt candidate has been convicted of a felony or misdemeanor, he or she should: recognize that
what is this problem?9+6÷(8-2)
How to find the domain of a function with a square root fraction?
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! Which situation describes a directly proportional relationship? A. As your velocity increases, your time decre
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! Which of the following is a derived unit? A. Ampere B. Newton C. Second D. Kilogram
Help with 42 and 45 please I need it due tomorrow
After losing the revolucionary war and signing the treaty of paris in 1783 did the british lose all territory in north america?
the sum of seven and the quotient of a number x and eight