alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

When this 3-digit number is rounded to the nearest ten or hundred, the numbers round up.  All of the digits in this number are the same.  The sum of the digits
170000 in scientific notation
Mike sold half of his comic books and then bought 9 more. He now has 12. How many did he begin with?
What comes next in the pattern?
scientific notation of $125 billion
What comes next in the pattern?
Which plot structure is found commonly in fairy tales, folk tales, and myths?
the baby elephant weighs 435 pounds. what is its weight rounded to the nearest hundred pounds?
The scientific notation of 2500?
The sum of three consecutive even numbers is 156. What is the smallest of the three numbers