Seudónimo Seudónimo
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME ASAP!!!!!!
A beauty salon buys bottles of gel for $4.50 and marks up the price by 40%. For what price do they sell each bottle?
[ $ ]

Respuesta :

maybeemmamay
maybeemmamay maybeemmamay
  • 02-10-2019

Answer:

$6.30 each bottle

Step-by-step explanation:

What you do is you take $4.50 and times it by .40

4.50 x .40 = 1.80

1.80 + 4.50 = 6.30

$6.30 each bottle

Answer Link

Otras preguntas

words that have opposite meanings. a. synonym b. affirmations c. frenemies d. antonyms
I need help with this
why doesn't an animal cell have a cell wall?
is this statement true or false?working in visual effects requires both an artistic and a scientific approach.
Use the formula a equals one half he one plus feet two times each to find the area of the trapezoid
self-medicating to deal with stress a. is a good way to reduce the physical symptoms of stress. b. will make the stress go away. c. can help you figure out a wa
H=39t-5t2 find all the values of t for which the rockets hight is 22 meters
what can i write the sum of 10
figures with the same size and shape are
banks that are not memebers of the federal reserve system are subject to federal regulations true or false