2973343
2973343 2973343
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $8 per pound and cashews cost $10 per pound. How does the equation change if Tamira has $60 to spend on a mixture of almonds and cashews? How many pounds of nuts can she buy if she buys only cashews? Only almonds? A mixture of both?


Respuesta :

EgyptianNerd
EgyptianNerd EgyptianNerd
  • 02-10-2019

Answer:

5 pounds of almonds

2 pounds of cashews

Answer Link

Otras preguntas

Define language and explain why it is important.
Find the focus of the conic section defined by 12x+y^2-14y+1=0
Over a period of 6 months a colony of rabbits increases in number by 25% and then by a further 30% of there were originally 200 rabbits in the colony how many
A little kindness can go a long way is all I'm saying. What would it have hurt those girls to include me in their game at recess? Were they afraid I'd follow th
what should an informative essay include
In the thesaurus. What is another word for broken what is another word for broken
A welding torch produces a flame by burning acetylene fuel in the presence of oxygen the energy released from the acetylene fuel is then used to melt a metal wh
Q # 20 please help to solve
Based on this stage direction, readers should visualize the Golem as
I need your help on number 1 please