zippermouthpurple zippermouthpurple
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

10 apples for $3.50. How much is the cost per apple?

Respuesta :

jsaenz6220
jsaenz6220 jsaenz6220
  • 02-10-2019

Answer:35 cents per apple.

Step-by-step explanation:

3.50/10=0.35

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 21-10-2021

The cost per apple if 10 apples go for $3.50 is 35cents.

According to the question, 10 apples go for $3.50

The question however requests that we find the cost per apple.

In essence; The cost per apple is;

  • Cost per apple = $3.50/10

  • Cost per apple = $0.35

Since, 100 cents make a dollar;

The cost per apple is; 35 cents.

Read more:

https://brainly.com/question/24558959

Answer Link

Otras preguntas

How many months is 0.75 of a year
how far away is all 9 planets from the sun
Hitler intended to defeat great Britain by
A ball is thrown into the air with an upward velocity of 44 ft/s. Its height h in feet after t seconds is given by the function [tex]h=-16t ^{2} +44t+9[/tex]. W
In how many ways can 12 one-dollar coins be shared between Josh, Frank, and Suzy if each of them receives at least 3 coins?
Can you explain 3x+4/5=7/10. Solve
What are the three branches of government?
reduce 15 1/4 +1 1/2 +3/20 to lowest term.
What is the biggest cause of extinction today? a. pollution b. exotic species c. global warming d. habitat loss
How does Macbeth persuade the murderers to help him? He tells the murderers that it was really Banquo who did some things they thought Macbeth had done to harm