keke1565 keke1565
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Josh bought 22 pounds of sugar for $11.
How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

DingDongHong
DingDongHong DingDongHong
  • 02-10-2019

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

You have to divide the pounds of sugar by the cost to get dollars per pound.

22 ÷ 11 = 2

Therefore it is $2 per pound.

Plz rate as brainliest.

Answer Link
jadenyun74
jadenyun74 jadenyun74
  • 02-10-2020

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How to simplify -8(12x-12)
What would most likely happen to a person who is not getting enough essential amino acids in his or her diet?
how do you write 701,245 in two other forms?
After the New Kingdom, Egypt fell to ______.
why did smaller states object to the virginia plan
Approximately how long ago did the Neolithic Revolution begin?
What are the distinct factors of 40
Rename the number 600,000
What piece of kitchen equipment operates between 1 -4 degrees celsius
0.08 is 10 times as great as