gemel70 gemel70
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Ken purchased 100 pencils for $4.00 . What’s the unit rate

Respuesta :

FrozenWatermelon
FrozenWatermelon FrozenWatermelon
  • 02-10-2019

Answer: 1 pencil = $0.04

Step-by-step explanation:

Answer Link
akephd
akephd akephd
  • 02-10-2019
The unit rate is the price per pencil.
$4.00/100=$.04 or 4 cents per pencil
Answer Link

Otras preguntas

Which artist used straight lines, primary colors, and rectangles as universal elements?
employees earn $5 per hour plus $0.75 for every unit they produce per hour. which of the following shows both an equation in which y represents the employee's w
Consider the relationship between the place values of the 4s in this number. 444.44 . Choose all answers that are correct. A. The 4 in the hundredths place
Estimated time to learn math up to calculus
A teacher asks a student to find 5/4 of a number. Instead, the student finds 4/5 of the number. Her answer is 36 less than the correct answer. What is the c
Which ordered pair is a solution to the equation 3x-3y=21
Two angles are supplementary. The first angle measures 60°. What's the measurement of the second angle?
Please help me ASAP! Which of the following job classifications will not experience growth in the next decade? A. Hotel and Restaurant personnel B
patients generally report conscious awareness of posthypnotic suggestions true or false
what was the result of brown.v education