jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

Why do scientists do at least 3 trials when conducting an expirement?
Name the three nations that were considered the major colonizers of the new world.
Chris learns her vocabulary words while listening to upbeat, happy music, and is then better able to remember them later if she is happy. this is called
What contains enzymes used in the breakdown of glucose?
Regardless of how departments and functions are individually​ managed, they are always linked together through a. executive oversight. b. procedures. c. process
how to simplify tan 11pi/2
I don’t know how to do this
How did newton use creativity and logic in his approach to investigating light
Select all the numbers below that are rational numbers. _ 22.74 −8 0.25 2/11 √89 √1.69 4.070070007... 3.14159...
22. In which one of the following sentences does the subject come after the verb? A. On the next street, youll ind the shoe shop. B.Where is my Elvis CD? C. Whe