samna samna
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 24 oz soda costs $1.25 at this price, how much would 10 ounces cost

Respuesta :

Cricetus
Cricetus Cricetus
  • 08-09-2019

Answer:

10 oz will cost  $0.52

Step-by-step explanation:

given that a 24 oz soda costs $1.25 at this price. we are asked to determine the how much would 10 ounces cost.

24 oz costs : $1.25

1 oz cost : $1.25/24 =$0.052

10 oz will cost : $0.052 x 10 = $0.52

Answer Link

Otras preguntas

A rectangle’s length is seven inches more than its width. If “w” is the width of the rectangle, in inches, what is the length of the rectangle, in inches?
in a walk for charity, you walk at a rate of 100 meters per minute. how long does it take to walk 2 kilometers?
in a walk for charity, you walk at a rate of 100 meters per minute. how long does it take to walk 2 kilometers?
Work out 3\5 of 7? Working out will help too, thanks:)
Who is gonna win the super bowl patriots or Seahawks
Jerome is writing a number in scientific notation. The number is greater than one million and less than ten million. What will be the exponent in the number Jer
At which location would you be most likely to find a high population density
Jackie buys a basket for $6, 2 pounds of apples for $3.50 per pound, and 2 pounds of oranges for $3.50 each per pound. The tax for the whole purchase is $1.
Which statement describes a goal of the Populists in the late 1800s? A. They pushed for lower tariffs on imported agricultural products. B. They campaigned for
A man in a photograph is 1.5 inches in height. If the man is 6 ft. tall, what is the scale.