zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

what is the value of 62 tens
How did Jewish ideas spread
The _____ supported the ratification of the Constitution. A. Anti-Federalists B. Federalists C. Proponents D. Loyalists
I'm offering  about 20 points for this! Rudyard Kipling wanted the reader to see the similarities between the animal characters in the Jungle Book and their “La
1 divided by 4 ^x = 16 what is x
HELP!!!!!! Which verb form agrees with the subject and correctly completes the sentence? Peanut plants __________ thousands of acres in the American South. A.
what does don't judge a book by its cover mean
Which country’s contributions helped the Americans win the Revolutionary War? A. Portugal B. Spain C. France D. Holland
Read the sentence below and answer the following question: Alice was banking on a snow day as she watched the snowflakes gather on the ground. What does the wor
The October 1972 agreement allowed __________ troops to remain in South Vietnam after a ceasefire. A.-American B.-North Vietnamese C.-Chinese