bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

A certain sum of money doubles itself in 8 years. How much time will it take to triple itself at the same rate?[Irrelevant answers will be reported]​
Help needed urgentlythe word missing or partially seen is oxygen ​ I forgot to put more pointa
how do you do papier mache​
Find the number if 12/13 of it is 24 plz help
What is the slope of the line through (0, 5) and (-2, -1)
Explain how to estimate the quotient using compatible numbers. 27 2/3 divided by 3 9/10
If $500 is invested at an annual interest rate of 8% per year, its future worth at the end of 30 years will be most nearly:_________. a. $1, 200 b. $1, 700 c. $
can someon please help me​
¿Que hacía patty en el parque?
F(x)=2x^3-2x+1 relativeminimum