bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes the information presented in this Punnett square?
Nerve cells in the brain receive life-supporting nutrients and insulating myelin from
Help Me Please! In the figure below, angle y and angle x form vertical angles. Angle y forms a straight line with the 80° angle and the 60° angle. Write and so
What generally happens when the Senate and the House of Representatives pass different versions of the same bill? The president signs the version he prefers. Th
Lately, you have been working on improving your skills. You are quite fast and respond quickly to things that happen around you. However, you have some trouble
Ireland: Government and/or Economy (3 sentences) PLEASEEE FOR BRAINLEST ANSWER and thanks
A persons perspection of his or her own reality is "subjective experience" according to the psychological perspective Known as
archaeologists might classify the loltun cave carn meyn, and the rocking outcropping in India as?
in what ways were russian, british, and French motivations similar?
What are parts of the respiratory system and what dies each do?