bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 2-pound bottle of barbecue sauce costs $22.40. What is the price per ounce

Respuesta :

guzmanjasmine909
guzmanjasmine909 guzmanjasmine909
  • 03-06-2019

Answer:

The answer is $0.69. This is because there are 32 ounces in the bottle, and $22.08/32=0.69, or $0.69.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what overall reason for the colonies to seperate from britain does jefferson outline in the second paragragh
What is macbeths reaction to the witches prophecy of his future
T times 3/4 for t =8/9
Susie divided 9-POUND bag of apples into 5 equal piles. how many pounds of apples are in each pile
Why is blood clotting important
An interaction in which an animal feeds on plants is called
2/4 is how many pieces in whole?
how to turn 350/100 into a decimal
Paul's tattered clothes are a symbol of his?
How much % of 97.99 is 83.30?