bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Developing a plan to address an issue with a new public policy involves many groups and individuals, including elected officials, interest groups and private ci
There is a total of 2,512 people attending the fun fair. 5/8 of sttemdees are students and 1/4 of attendees are parents. the rest of the attendees are people li
How do drugs affect the brain? Why are many of them addictive? In this activity you will be learning about how specific drugs alter the activity of neurotransmi
At the zoo, for every 6 adult camels, there are 5 baby camels. There are a total of 44 adult and baby camels at the zoo.
In quiet breathing (A) inspiration is passive and expiration involves muscular contractions. (B) inspiration and expiration involve muscular contractions.(C) in
Arafa has collected data on the relationship between physical attractiveness and judgments of personality characteristics. In order to determine if the results
Based on the intermediate disturbance hypothesis, a community's species diversity is increased by ________. A. frequent immigrations of new species B. stable
What was the one reason the federalist supported ratification of the US Constitution
-1.5,-1,?,0 what is the missing ? HELP PLZ
Factor completely : 35 + 5x